Zapraszamy na wyjątkowy wieczór, czyli Noc Walpurgi na Polanie Czarownic w Górach Izerskich z lampami naftowymi.
Spacer rozpocznie się spod Galerii Kozia Szyja w Kopańcu 145. Tematem spotkania i spaceru będzie performatywne przedstawienie fragmentów tekstów z ksiąg: „Młot na Czarownice”, „Upiór”, „Sagi Śląskie”.
Opowiemy o dawnych wierzeniach, obrzędach, tajemnych spotkaniach, miejscach związanych z dawnymi kultami na terenie Dolnego Śląska. Ponadto zaprezentujemy fragmenty ze zbioru legend, pt. „Opowieści Ostateczne”, autorstwa Leszka Różańskiego, który we własnej osobie będzie jednym z prowadzących to niezwykłe spotkanie.
Wedle życzenia jeśli ktoś poczuje tak zwany flow, może zabrać ze sobą jakiś rekwizyt związany z magią, czarostwem, a najlepiej przebrać się w kostium adekwatny do tematu. Informujemy, że prowadzący będą również przebrani w kostiumy tematyczne.Trasa nie jest forsowna, prowadzi leśną drogą wprost na Polanę Czarownic. Ze względu na ograniczenia „techniczne”, ilość miejsc mocno ograniczona.
UWAGA!
Na Placu Czarownic przewidziany jest mały poczęstunek wliczony w koszt biletu.
A czym jest Noc Walpurgi? Poniżej przeczytacie krótki rys historyczny.
Noc Walpurgi, noc zmarłych lub sabat czarownic. W Europie najczęściej kojarzona jest jako sabat czarownic odbywający się na górze Brocken w górach Harzu w noc z 30 kwietnia na 1 maja. Obchodom święta przewodziła bogini Hel, władczyni krainy zmarłych śmiercią naturalną, personifikacja śmierci, córka boga imieniem Loki i przerażającej olbrzymki Angrbody.
Zgodnie z ludowymi wyobrażeniami, sabaty czarownic miały odbywać się m.in. na szczycie Puy de Dôme w Owernii we Francji, Carinenie i Zugarrmurdi w Hiszpanii, Stonehenge w Anglii, a w Polsce na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich, na Ślęży, na Grochowej Górze i naszym Polana Czarownic.
Noc Walpurgii na trwałe weszła do europejskiej kultury, jej wątek jest obecny m.in. w Fauście J. W. Goethego, Mistrzu i Małgorzacie M. Bułhakowa, Ulissesie J. Joyce’a, Nocy Walpurgii G. Meyrinka.
WAŻNE INFORMACJE:
• Obowiązuje wyłącznie rezerwacja mailowa: sudeckakraina@o2.pl
• Koszt – 40zł/os dorosła, 20zł/os dziecko 7-16 lat, 0zł/ dziecko do 6 lat
• Miejsce spotkania: Galeria Kozia Szyja, miejscowość Kopaniec 145
• Data: 30.04.2021
• Godzina: 19:00
• Przewidywany czas zakończenia: 23:00
• Dystans: około 6km
• Co zabrać: strój dopasowany do warunków pogodowych, buty najlepiej za kostkę
• Ilość miejsc ograniczona.
• Ubezpieczenie NNW – we własnym zakresie.
Biorąc udział w naszych wydarzeniach, akceptujesz Regulamin umieszczony na naszej stronie: www.sudeckakraina.pl   
Ze względu na sytuację epidemiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczki obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa. Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk.
Tel:
+48 515 761 005 – Jarek
+48 504 586 966 – Ola