Teatr Ucieczkowy

 

W Teatrze Ucieczkowym tworzymy zdarzenia i sytuacje o charakterze widowiskowym z wykorzystaniem sposobów teatralnych. Współdziałamy i kreujemy wydarzenia mające zarówno charakter artystyczny, jak i socjotechniczny. Nasze działania prowadzone są poza instytucjami teatralnymi.
Głównymi ideami przyświecającymi naszej pracy parateatralnej są konteksty kulturowo – historyczne obejmujące obszar Dolnego Śląska, metafizyczność i surrealizm jako forma przekazu, oraz zniesienie podziału na wykonawców i obserwatorów.
Prowokujemy, odtwarzamy, wskrzeszamy pamięć o tych którzy byli na tej „scenie” przed nami, budzimy do życia historie o miejscach zapomnianych, zaglądamy do legend.
Naszym mottem jest towarzyszące od lat zdanie: „Sudety są naszą sceną, a my aktorami”

 

 

Teatr współtworzą

Przewodnicy górscy sudeccy i pracownicy placówek oświaty, którzy od kilku lat z powodzeniem organizują w Karkonoszach eventy, których celem jest udostępnianie krajobrazu i jego historii za pomocą teatru i sztuki

 

 

TEATR UCIECZKOWY otrzymał grant w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE!

Spośród 70 zgłoszeń znaleźliśmy się wśród ośmiorga laureatów, którzy otrzymają dofinansowanie od Związku Cyfrowa Polska i YouTube na realizację spektaklu online. Do ogłoszonego na początku grudnia ubiegłego roku przez polską branżę cyfrową programu grantowego dla teatrów zgłosiło się ponad 70 instytucji, w tym teatry, miejskie ośrodki kultury oraz fundacje i stowarzyszenia, reprezentujące różnego typu grupy teatralne z całej Polski.
Laureatów wybrała kapituła nagrody w składzie: dr hab., Rafał Wiśniewski, prof. ucz. – dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Jarosław Cymerman – wicedyrektor Instytutu Teatralnego, Tomasz Raczek – teatrolog i krytyk filmowy, Michał Kanownik – prezes Związku Cyfrowa Polska oraz Małgorzata Krasowska – Country Manager YouTube Polska.
Członkowie jury docenili m.in. nieszablonowość i kreatywność projektów oraz potencjał ich promocji online.
Znaleźliśmy się na liście laureatów obok :
1. Teatr Capitol w Warszawie – „Wykrywacz Kłamstw”
2. Teatr Dziewiątka działający przy Bolesławieckim Ośrodku Kultury – „Wyspa chudych”
3. Teatr Mały w Tychach – „Magnetyzm sieci”
4. Grupa teatralna MUMIO – „Welcome Home Boys”
5. Grupa teatralna Pingwiny, działająca przy Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu – „Nitka”
6. Grupa teatralna Start, działająca przy Fundacji Via Culturae w Łodzi – „Mój Jazz”
7. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie – „Bierki”

 

 

Napromieniowany raj