
Idea Teatru Ucieczkowego
W Teatrze Ucieczkowym tworzymy zdarzenia i sytuacje o charakterze widowiskowym z wykorzystaniem sposobów teatralnych. Współdziałamy i kreujemy wydarzenia mające zarówno charakter artystyczny, jak i socjotechniczny. Nasze działania prowadzone są poza instytucjami teatralnymi.
Głównymi ideami przyświecającymi naszej pracy parateatralnej są konteksty kulturowo – historyczne obejmujące obszar Dolnego Śląska, metafizyczność i surrealizm jako forma przekazu, oraz zniesienie podziału na wykonawców i obserwatorów.
Wśród nas są przewodnicy sudeccy, pracownicy placówek kulturalnych i oświaty, dlatego dla teatru ważne jest wykorzystanie przestrzeni, która nas otacza, a są nią Sudety. Prowokujemy, odtwarzamy, wskrzeszamy pamięć o tych którzy byli na tej „scenie” przed nami, budzimy do życia historie o miejscach zapomnianych, zaglądamy do legend. Naszym mottem jest towarzyszące od lat zdanie: „Sudety są naszą sceną, a my aktorami”.
O nas w Teleexpressie
„Na co dzień wychodzą w góry, ale tym razem postanowili wspiąć się na wyżyny… sztuki. Sudeccy przewodnicy o historii regionu opowiadają w wyjątkowy sposób – za pomocą spektaklu. (…) Pierwszy tego typu teatr założony przez przewodników górskich sudeckich…”
Centrum Kultury Stara Kopalnia w Wałbrzychu
„Przenosimy się do czasów wczesnego PRL-u, gdzie miedzy rzeczywistością a iluzją toczy się opowieść o Kowarach – Napromieniowanym Raju i najpilniej strzeżonej tajemnicy Polski Ludowej – URANIE. Spektakl Teatru Ucieczkowego to wzruszająca, przerażająca, ale także zabawna historia o kowarskich kopalniach uranu.”
Wałbrzyski Ośrodek Kultury na terenie Starej Kopalni