Idea Teatru Ucieczkowego

W Teatrze Ucieczkowym tworzymy zdarzenia i sytuacje o charakterze widowiskowym z wykorzystaniem sposobów teatralnych. Współdziałamy i kreujemy wydarzenia mające zarówno charakter artystyczny, jak i socjotechniczny. Nasze działania prowadzone są poza instytucjami teatralnymi.
Głównymi ideami przyświecającymi naszej pracy parateatralnej są konteksty kulturowo – historyczne obejmujące obszar Dolnego Śląska, metafizyczność i surrealizm jako forma przekazu, oraz zniesienie podziału na wykonawców i obserwatorów.
Wśród nas są przewodnicy sudeccy, pracownicy placówek kulturalnych i oświaty, dlatego dla teatru ważne jest wykorzystanie przestrzeni, która nas otacza, a są nią Sudety. Prowokujemy, odtwarzamy, wskrzeszamy pamięć o tych którzy byli na tej „scenie” przed nami, budzimy do życia historie o miejscach zapomnianych, zaglądamy do legend. Naszym mottem jest towarzyszące od lat zdanie: „Sudety są naszą sceną, a my aktorami”.

O nas w Teleexpressie

„Na co dzień wychodzą w góry, ale tym razem postanowili wspiąć się na wyżyny… sztuki. Sudeccy przewodnicy o historii regionu opowiadają w wyjątkowy sposób – za pomocą spektaklu.  (…) Pierwszy tego typu teatr założony przez przewodników górskich sudeckich…”

OBEJRZYJ MATERIAŁ 

 

Zapowiedź spektaklu w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach

 

 

OBEJRZYJ MATERIAŁ

Centrum Kultury Stara Kopalnia w Wałbrzychu

„Przenosimy się do czasów wczesnego PRL-u, gdzie miedzy rzeczywistością a iluzją toczy się opowieść o Kowarach – Napromieniowanym Raju i najpilniej strzeżonej tajemnicy Polski Ludowej – URANIE.  Spektakl Teatru Ucieczkowego to wzruszająca, przerażająca, ale także zabawna historia o kowarskich kopalniach uranu.”

Wałbrzyski Ośrodek Kultury na terenie Starej Kopalni

OBEJRZYJ MATERIAŁ 

 

Scenarzysta i założyciel „Teatru Ucieczkowego” Jarosław Szczyżowski

 

 

OBEJRZYJ MATERIAŁ

Piotr Jędrzejas Dyrektor i Reżyser Teatru Ucieczkowego

OBEJRZYJ MATERIAŁ 

 

Kilka słów o Sudeckim Uranie – „Napromieniowany Raj”

Wywiad dla Telewizji Strimeo

OBEJRZYJ MATERIAŁ