Przewodnik sudecki Karkonosze spacery z lampami naftowymi

SZKLARSKA PORĘBA

OGRÓD DUCHA GÓR

O ogrodzie

Pierwotnie park zwany dziś Ogrodem Ducha Gór należał do braci Carla i Gerharda Hauptmannów. Położony za ich domem, dziś pełniącym funkcje wystawowe jako Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów. Ogród jest własnością miasta Szklarska Poręba, natomiast Muzeum jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, filią Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Zabytkowy park przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskie Porębie dzięki staraniom miasta Szklarska Poręba i Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej został odnowiony w 2011r.  Stanowi on jedno z najciekawszych  pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym  założeń  na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Na obszarze ok.  4,5 ha zaprojektowano ponad kilometr przyrodniczych ścieżek górskich, które prowadzą zwiedzających szlakiem najciekawszych okazów flory parkowej…

To, że Sudety potrafią zaczarować nie ulega żadnej wątpliwości. Przykłady można tylko mnożyć. Niechaj jednym z nich będzie dzisiejszy Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie, położony ponad Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów, który był przez pewien czas ich ostoją w otaczającym widokiem na Karkonosze. Bracia Hauptmannowie, to przede wszystkim literaci. Gerhart Hauptmann – to młodszy brat Carla, niemiecki dramaturg i powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1912 roku. Jego starszy brat – Carl Hauptmann, podobnie jak brat karierę literacką rozpoczął w 1893 roku. W pierwszych dramatach hołdował naturalizmowi, zadumie i filozoficznym rozważaniom.

ZWIEDZANIE

DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH (według harmonogramów miesięcznych):

Oprowadzanie w strojach z epoki

Wieczorne spacery z lampami naftowymi

Wieczorne spacery tematyczne

Gry terenowe

/Alejki w parku dostosowane są do potrzeb wózków dziecięcych i inwalidzkich. /

DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH: oferta dostępna na zapytanie

ZWIEDZANIE BEZ PRZEWODNIKA

możliwe jest  po zakupie biletu w cenie 3 zł w kasie Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów

Oferta animacyjna

Wieczorne spacery z lampami naftowymi

wieczór legend i opowieści o skarbach ducha gór

Piżama spacer

Pół żartem, pół serio

Gry & questy

zabawa & wiedza

Ogród Ducha Gór za Muzeum Domu Carla i Gerharta Hauptmannów

11 Listopada 23

58-580 Szklarska Poręba

Social awareness