Przewodnik sudecki Karkonosze spacery z lampami naftowymi

Wędruj z literturą w tle

Szlak Hauptmannów

Sudecka Kraina wraz z Muzeum Karkonoskim otworzyła i zaprojektowała nowy szlak łączący Muzeum Hauptmannów w Szklarskiej Porębie i Muzeum Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie. Dzięki współpracy Pani Dyrektor Julity Zapruckiej, dzięki Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu i Nadleśnictwu Śnieżka trasa została wyznakowana przez PTTK Sudety Zachodnie. Szlak oznaczony jest jako ścieżka dydaktyczna symbolem czarnego pióra na białym tle. To nie tylko emblemat pisarza, to także symbol Ma’at, egipskiej bogini sprawiedliwości i uczciwości, pochodzący ze starożytnej cywilizacji Mu.

Szlak Hauptmannów nawiązuje do jednych z najwybitniejszych twórców literackich – noblisty Gerharta Hauptmanna oraz Carla Hauptmanna – autora m.in. „Księgi Ducha Gór”, których sława przyciągała przedstawicieli kultury i sztuki z całej Europy. Szlak jest upamiętnieniem twórczości obu literatów, oraz działającej przed drugą wojną światową Kolonią Artystyczną w Szklarskiej Porębie.

To łatwa i dostępna trasa przeznaczona dla wszystkich turystów, niezależnie od wieku i stopnia przygotowania. Prowadzi przez malownicze, atrakcyjne kulturowo i przyrodniczo miejsca w Szklarskiej Porębie, Michałowicach i Jagniątkowie.

Na szlaku zwiedzimy między innymi dawny cmentarz ewangelicki, na którym pochowany jest Carl Hauptmann, odwiedzimy jedne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Karkonoszach i Górach Izerskich. Między innymi: Skałkę Chybotek, Wodospad Szklarki, punkt widokowy „Złoty Widok” położony w Michałowicach, malownicze formy skalne Kociołki w Michałowicach, czy Grzybowiec położony nad Jagniątkowem.

Warto pamiętać, aby zwiedzić Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów. Muzeum prezentuje pamiątki po obu pisarzach, karkonoskie pejzaże autorstwa malarzy związanych z przedwojennym „Kunstlervereinigung St. Lukas in Ober – Schreiberhau” – „Bractwem Artystycznym św. Łukasza w Szklarskiej Porębie Górnej”, a także kolekcję obrazów Wlastimila Hofmana i sztukę współczesnych artystów.

Kolejnym punktem godnym odwiedzenia jest Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” znajdujący się w Jagniątkowie. Muzeum udostępnia do zwiedzania siedem sal muzealnych związanych z twórczością Gerharta Hauptmanna. Zwiedzający mogą zobaczyć gabinet pisarza, dawną bibliotekę, salę kominkową, dawną jadalnię oraz ozdobiony w całości polichromią, hol – zwany „Halą Rajską”. Na ekspozycję muzealną składają się pamiątki dotyczące życia i twórczości Noblisty.

Przebieg Szlaku

  • Dystans: około 10km
  • Czas przejścia: około 5 godzin

1. Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie,
2. PKP Szklarska Poręba Średnia,
3. Dom Hermanna Heindricha,
4. Dawny Cmentarz Ewangelicki,
5. Chata Izerska,
6. Chybotek,
7. Wodospad Szklarki (Teren Karkonoskiego Parku Narodowego),
8. Punkt Widokowy „Złoty Widok” w Michałowicach,
9. Kociołki,
10. Polana na Grzybowcu,
11. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie.

 
Mapka szlaku oraz zdjęcia z przejścia szlaku autorstwa Kierownika Domu Carla i Gerharta Hauptmannów- Łukasza Kwietnickiego