Sudecka Kraina

WYCIECZKI TEMATYCZNE

Dolina Pałaców z degustacją lokalnych alkoholi

To, że Karkonosze i Góry Izerskie stoją laboranctwem i aptekarstwem wiadomo nam od dawna. To wiedza tajemna przekazywana tylko i wyłącznie zrzeszonym korzennikom i karkonoskim aptekarzom. Oprócz leków, sporządzane tu były rozmaite likwory i magiczne nalewki znane w całej Europie. Wiele przepisów się zachowało i wykorzystywane są do dziś. Służą naszej duszy, ale też humorom. W otoczeniu Kotliny Jeleniogórskiej w wolnej przestrzeni możesz zasmakować bukietów eliksirów sporządzanych tu od wieków. Legendarna Mandragora, Tojad, Wilcza Jagoda, to niewielka część ziół o wielkiej mocy, z których sporządzano trucizny, ale też maść czarownic. Ty jednak czuj się bezpiecznie, bo to co we flaszach z pewnością Cię podniesie na duchu i uskrzydli. Zapraszamy na magiczną wycieczkę z degustacją laboranckich likworów i specjałów. Wycieczka tylko dla osób pełnoletnich.

 

Tajemnice Sudeckiego Uranu

 

Kowary w latach pięćdziesiątych były miastem zamkniętym. Aby tu wjechać trzeba było posiadać specjalną przepustkę. Powodem były kopalnie uranu.

Choć te czasy są już odległe, to wciąż czuć tu pot i krew górników. Dzięki nam zwiedzicie jedną z kopalń, dowiecie się jak wydobywano uran i dlaczego umierał co szósty mieszkaniec Kowar. Opowiemy o bezpiece, czasach stalinowskich i o tym, jak żyło się w tym „napromieniowanym raju”, który niektórzy nazywają dziś Polskim Czarnobylem. We wszystkim pomoże nam zakonspirowany Urzędnik Bezpieczeństwa Publicznego.

Ponadto zwiedzimy socrealistyczne osiedle górnicze i dom kultury, który był inspiracją dla Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ostatnim punktem będzie Miedzianka – tak zwane miasto widomo i Browar, w którym spróbujecie rzemieślniczego piwa.

Dolina Pałaców, romansów i wielkiej władzy

Dolina Pałaców i Ogrodów jest doskonałym miejscem do realizacji turystyki kulturowej. Liczne zabytki, bogata historia, piękne krajobrazy Karkonoszy i Rudaw Janowickich są niespotykanym wyróżnikiem Kotliny Jeleniogórskiej nie tylko w Polsce ale i w Europie. Zwiedzając Dolinę Pałaców i Ogrodów, odkryjemy przed wami historię dawnych właścicieli pałaców, czasem mroczną, tajemniczą, pełną miłości, niekoniecznie ze szczęśliwym zakończeniem. Opowiemy o pogmatwanych ludzkich losach i namiętnościach. Zaklętych w murach śladach najbardziej ponurych podłości. Sami się przekonacie, iż arystokraci nie mieli łatwego życia.

 

 

Szlakiem Piwnym

 

Skład chmielu zbliżony jest do składu marihuany, czy to prawda? Podobno na samym piwie można przeżyć czterdzieści dni bez jedzenia, czy to prawda? A czy może prawdą jest, że piwo robi się tylko z chmielu? A kto warzył drzewiej piwo? Mężczyźni, czy kobiety? A czy to prawda, że piwo było bezpieczniejsze od picia wody? Czy w końcu piwo tuczy, czy nie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w wędrówce z naszym piwowarem, który wprowadzi Was w Arkana tej alchemii. Bądźcie czujni, bo wiele mitów przy tym obali, a i degustacji nie zabraknie. Zapraszamy więc na wycieczkę szlakiem piwa.

CzechEnglishGermanPolishUkrainian