Sudecka Kraina

WYCIECZKI ZAGRANICZNE

Na trójstyku granic…

 

Pogranicze Polski, Czech i Niemiec, to przede wszystkim wspólna historia, czasem gorzka, jak piołun, a czasem słodka jak miód. Tyle samo nas łączy i tyle samo dzieli. Ale żeby to zrozumieć musisz stanąć na Starym Rynku w Pradze, albo przed Zamkiem Wettynów w Dreźnie. Można też oddać się urokom saksońskich piaskowców, zamków i twierdz, albo Czeskiego Raju i skalnym miastom. Wybór należy do Ciebie.

Praga

Praga to jedno z najpiękniej położonych miast na Świecie, w którym przeplata się historia, magia i alchemia. Tu pośród murów największego na świecie zamku na Hradczanach, Rudolf II Habsburg poszukiwał Kamienia Filozoficznego, który uczyni łby go najpotężniejszym władcą i dał moc zamieniania ołowiu w złoto. Snujące się opowieści i tajemnice zaprowadzą nas wąskimi uliczkami do starej dzielnicy żydowskiej Jozefov, gdzie rabin Loewe ulepił potwora nazwanego Golemem z błota rzeki Wełtawy. Praga, to miasto, którym rozgrywa się akcja Trylogii Husyckiej, pióra Andrzeja Sapkowskiego – twórcy popularnego Wiedźmina. Do tego najpopularniejszy i najstarszy na świecie kamienny most Karola, stary zegar Orloj i wiele innych ciekawostek. W wolnym czasie spróbujecie czeskiej kuchni i rzecz jasna piwa, które jest ich narodową tradycją.

Drezno

Drezno, to nie tylko Stolica Saksonii, monumentalne zabytki, czy tradycyjny brattwurst, ale też ludzie tworzący jego historię. Kim był August Mocny i dlaczego akurat Mocny? Niektórzy twierdzą, że nie mogła mu się oprzeć żadna kobieta, a inni że był w stanie zgiąć końską podkowę, ale krył też swoje mroczne sekrety przez które nie zapisał się sławą. Nie mniej to jemu zawdzięczamy to jak wygląda stare miasto. Drezno położone jest nad rzeką Łabą, której źródła wybijają w Karkonoszach i którą będziecie podziwiać z okazałych tarasów. Ponadto zwiedzimy Galerię Starych mistrzów, w której znajduje się słynny obraz Madonny Sykstyńskiej pędzla Rafaela Santi, Operę Sempera, Poczet Wettynów, czy kościół ewangelicki z największą kamienną kopułą na świecie. Zapraszamy na jednodniową wycieczkę do Drezna.

Skalne Miasto

Adrspach Skalne Miasto

Jeśli kiedyś marzyliście o tym żeby trafić w miejsce niczym z planu filmowego fantasy, to ta wycieczka jest zdecydowanie dla Was. Trzeba tylko przekroczyć granicę z Czechami. Skalne Miasto, to przede wszystkim fantastyczne krajobrazy form skalnych tworzące niegdyś dno morza. To tu kręcono sceny do słynnego filmu – „Opowieści z Narnii”. Będziemy błądzić pośród skalnych labiryntów udamy się na rejs po skalnym jeziorku i odwiedzimy kilka punktów widokowych. Zapraszamy.

Czeska Szwajcaria

Całkiem niedaleko stąd jest zaczarowana kraina zwana Czeską Szwajcarią. Krajobraz przypomina ten z Władcy Pierścieni, a na pewno Opowieści z Narnii, które tu były kręcone. Ten świat kanionów, baszt form skalnych, wąwozów, piaskowcowych wież i labiryntów, będzie nam towarzyszył niemal na każdym kroku. Czeka nas zejście do Wąwozu rzeki Kamenice i spływ w kilkunastoosobowych łodziach z flisakiem, spacer pośród skał, urokliwe miasteczko Hrensko wkomponowane pomiędzy skalne urwiska i największa w Europie, naturalna skalna brama, zwana Pravcicką. Będzie też czas na spróbowanie czeskiej kuchni i rzecz jasna czeskiego piwa. Zapraszamy na jednodniową wycieczkę do Czeskiej Szwajcarii.

CzechEnglishGermanPolishUkrainian